Teknoloji

Android 14 için ilk iddia: Tatlı adı açıklandı

Google’ın yeni işletim sistemi Android 13 daha resmi olarak tanıtılmadan Android 14 için sürüm adının ortaya çıktığı iddia edildi.

 

telefon

Şubat ayında geliştiriciler için ilk Developer Preview sürümü ortaya çıkan Android 13 (T) daha resmi olarak herkes için yayımlanmamışken şimdi ise Android 14 (U) işletim sisteminin tatlı adı Android Open Source Project Gerrit’de görüldü.

Google’ın işletim sistemindeki yeni versiyonların isimleri alfabetik sıradaki tatlı adıyla belirleniyor. Android 10’a dek tatlılara ilişkin sürümün ana adı olarak kullanılıyordu. Bundan sonrası için ise yalnızca numarayla adlandırmaya ilişkin karar alınmıştı.

Android 14 için tatlı adı: Upside Down Cake

AOSP Gerrit’in kaynak kodlarında belirlenen satırlarda, Android 14 (U) için “Upside Down Cake” adlarıyla bahsedildi. Google’ın şimdiye dek sürdürdüğü geleneğin devam etmesi için tatlı adının U harfiyle başlaması gerekli ve anlaşıldığı gibi Tepetaklak Kek ismiyle bilinen bir pasta çeşidini tercih edecek.

Üstleri tavanın dibinde olacak şekilde bir tek tavada ters olarak pişirilen Tepetaklak Kek, fırından çıkarıldığı zaman çevriliyor. Sonrasında ise bir diğer yüzü yukarıya bakacak konumda tabakta servisi yapılıyor. Adını da bu servis şeklinden alan Upside Down Cake’in, gelecek sene çıkacak olan Android 14 (U) sürümünde kullanılacağı iddia ediliyor.

Tabi ki gelen bilgilerin iddia düzeyinde olduğunu unutmamak gerek. Çünkü resmi olarak Android 13 de duyurulmadı. Android 14’ün adı “Upside Down Cake” veyahut başka bir tatlı ismiyle yayınlanmayabilir. Google’ın Android 10 sürümünden bu zamana dek uygulamış olduğu politika gereğince işletim sisteminin ismi “Android 14” olarak kalacak.

Şimdiye dek kullanılmış olan Android tatlı adlarıysa şöyleydi:

Android 1.5: Cupcake
Android 1.6: Donut
Android 2.0: Eclair
Android 2.2: Froyo
Android 2.3: Gingerbread
Android 3.0: Honeycomb
Android 4.0: Ice Cream Sandwich
Android 4.1: Jelly Bean
Android 4.4: KitKat
Android 5.0: Lollipop
Android 6.0: Marshmallow
Android 7.0: Nougat
Android 8.0: Oreo
Android 9: Pie
Android 10: Quince Tart
Android 11: Red Velvet Cake
Android 12: Snow Cone
Android 13: Tiramisu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu