Teknoloji

Android’in önemli bir sorunu Android 13 ile ortadan kalkacak

Google kanadından, Android’in 13. versiyonu ile fazla güç harcayan uygulamalar belirlenip kullanıcıların pil tüketiminin büyük bir ölçüde azaltılması amaçlanıyor.

 

telefon

Birçok Android kullanıcısı arka planda çalışmayı sürdüren ve telefonu gereğinden fazla yoran uygulamalardan dolayı cihazlarında yüksek pil kaybıyla karşı karşıya kalıyor. Bundan dolayı kullandıkları akıllı telefonun bataryası yüksek kapasiteden oluşsa bile gün içinde ikinci kez şarj etmeleri gerekebiliyor. Ancak Google tarafından Android 13 ile bu problem ortadan kalkacak.

Arka planda aşırı pil kullanımı meydana gelirse uyarı gelecek

Google tarafından Android 13’e ilişkin paylaşılmış olan bir blog yazısında kullanıcıların telefonlarında 1 günlük sürede en fazla pil tüketen uygulamalar belirlenecek. Buna benzer bir özellik mevcut olarak ekran kullanımı gibi özelliklerle veriliyordu. Fakat yeni özellikle arka planda olmasına rağmen güç tüketimi yüksek olan uygulamaların belirlenmesi amaçlanıyor.

Kimi uygulamalar kullanım sonrası arka planda yüksek güç tüketimini sürdürüyor. Yani tam olarak kapanmıyor. Android 13 ile 1 gün içinde en fazla pil tüketen uygulamalar telefona bildirim gönderecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu