Teknoloji

Apple Tesla’dan “pil” satın alacak

Teknoloji devi Apple, inşa ettiği dev güneş enerjisi tesisinde Tesla’nın ürettiği pilleri kullanacağını açıkladı.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, ABD’nin California eyaletinde büyük bir güneş pili tesisi inşa ettiğini ve pillerin Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’dan satın alınacağını açıkladı. Ülkedeki en büyük enerji depolama projelerinden biri olarak görülen “California Flats” adlı tesisin bir gün içinde 7 bin eve güç sağlamaya yetecek kadar enerji dağıtabileceği ifade edildi.

Şirket, geçtiğimiz Çarşamba günü “California Flats” adlı yeni güneş enerjisi depolama projesine başladığını duyurmuştu.

Bir günde 7 bin eve güç sağlayacak

Şirket tarafından yapılan açıklamada, inşa edilecek olan yeni tesisin geliştirmenin daha fazla enerjiyi depolamasına ve gerektiğinde dağıtmasına izin vereceği belirtildi. Buna göre, tesis bir gün için 7 bin eve güç sağlamaya yetecek kadar elektriği dağıtabilecek ve saatte 240 megawatt enerji depolayabilecek.

Basına sızan belgelerde ise, Apple’ın geçen yıl Monterey County Denetçiler Kurulu’na sunduğu planlama belgelerinde, bu enerjiyi “megapack” adı verilen 85 Tesla lityum iyon pil kullanarak depolayacağını yer aldı.

Konuya ilişkin Tesla’dan henüz bir açıklama gelmedi ancak Monterey County’nin planlama şefi, Apple’ın, Tesla’nın pillerini kullanacağını doğruladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu