Teknoloji

Çin’in regülasyon atağı Alibaba hisselerini düşürdü

Çin'in teknoloji şirketleriyle ilgili başlattığı regülasyonlarla birlikte teknoloji devi Alibaba'nın hisseleri yüzde 4,3'lük düşüş kaydederek salgın döneminin en düşük seviyesine indi.

alibaba

Teknoloji firması Alibaba’nın hisseleri, Çin’in teknoloji şirketlerine karşı başlattığı regülasyonlarla birlikte yüzde 4,3 düşüş kaydederek salgın döneminin en düşük seviyesine indi. Şirket, Ekim ayındaki zirvesinden de yüzde 46 geriledi.

Yıllık bazda yüzde 29’a yakın düşüş kaydeden Alibaba hisseleri, Hang Seng endeksinde yüzde 7 civarında düştü.

Öte yandan yeni regülasyonlarla birlikte Çinli şirketlerin piyasa değeri küresel çapta 1 trilyon civarında düşüş yaşadı.

Çin yeni regülasyonlarla neyi amaçlıyor?

Son zamanlarda dev şirketlere yönelik soruşturmalar açan Çin, çevrimiçi şirketlerde çalışan sürücülerin haklarını garanti altına almak ve yayın platformlarının denetimiyle ilgili bir yasa taslağı üzerinde çalışıyor.

5 yıllık “hukukun üstünlüğünü güçlendirme” planını açıklayan ve böylece birçok sektöre yeni regülasyon getirileceğinin işaretini veren Çin, ulusal güvenlik, teknoloji ve tekellere yönelik düzenlemelerde otoritelerin aktif bir biçimde çalışmasını öngörüyor.

Devlet Konseyi ve Komünist Parti Merkez Komitesi tarafından açıklanan plan ile birlikte gıdadan ilaç sektörüne, büyük veriden yapay zekaya kadar birçok sektörde kanun uygulanmasının güçlendirilmesi planlanıyor.

Yapılması planlanan regülasyonlar şu şekilde:

– Teknoloji, inovasyon, toplum sağlığı, ulusal güvenlik, kültür ve eğitim, etnik din, anti-tekel ve dış ilişkiler bağlantılı konularda yasama sürecinin aktif bir şekilde yürütülmesi

– Doğal kaynaklar, üretim, iş güvenliği, ulaşım, ilaç, finansal hizmetler ve eğitim ile ilgili kanunların güçlendirilmesi

– Yapay zeka, internet, büyük veri ve bulut sistemiyle ilgili yeni iş modellerinin sağlıklı gelişiminin iyi kanun ve yönetişimle beraber sağlanması

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu