Teknoloji

Çip krizi ‘tehlikeli’ seviyeye ulaştı

Çip siparişleri ve teslim edilme süresi arasındaki fark Nisan ayında 17 haftaya çıkarak ‘tehlikeli’ seviyeye ulaştı.

Son zamanlarda yaşanan çip krizi, otomobil ve elektronik eşya üreticilerini etkilemeye devam ediyor. Firmaların yaaşadığı çip tedarik sıkıntısı daha da kötüleşerek salgın sonrası ekonomik toparlanmayı da tehdit ediyor.

Son olarak Susquehanna Financial Group tarafından yapılan bir araştırmaya göre, çip siparişleri ve teslim edilme süresi arasındaki fark Nisan ayında 17 haftaya kadar çıkarak tehlikeli bir seviyeye ulaştı. Bu 2017 yılında verilerin toplanmaya başlamasından beri en uzun teslimat süresi oldu.

Susquehanna Analisti Chris Rolland, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Tüm ürün kategorilerindeki teslimat süreleri arttı. Bu veriyi derlemeye başladığımızdan beri en büyük ve kapsamlı artışlardan biri” dedi.

Fitch tarafından yapılan açıklamada ise otomobil talebinin güçlü olduğu, üreticilerin en karlı modellere öncelik vererek üretim kaybının nakit akışı üzerindeki etkisini dengelemeye yardımcı olduğu belirtildi.

Çip sıkıntısının muhtemelen daha uzun süreceği vurgulanan açıklamada, bunun etkilerinin piyasaların tahmin ettiğinden daha büyük olacağı aktarıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu