Teknoloji

Elektronik ürünlerle ilgili milyonlarca kişiyi ilgilendiren değişiklik

Avrupa Birliği tarafından elektronik ürünlerin garanti sürelerinin uzatılmasına imkan veren onarım hakkı yasa taslağına onay geldi. İşte detaylar…

 

telefon

Satın almış olduğumuz televizyon, akıllı telefon, buzdolabı vs. gibi ürünler için 2 yıllık bir garanti sunulması şartı aranıyor. Bu süre zarfında almış olduğumuz cihazda eğer bir sorun meydana gelirse yetkili servisler tarafından ücretsiz bir şekilde onarımı yapılıyor. Tabi ki eğer bu bir kullanıcı hatasından kaynaklanmıyorsa.

Avrupa Birliği Parlamentosu’ndan karar

Avrupa Birliği Parlamentosu tarafından ise onarım ve garanti politikaları için mühim değişiklikler barındıran yasa tasarına onay çıktı.

Onarım hakkı olarak adlandırılan taslağın yasalaşmasının ardından elektronik ürünlerin tasarımları ve garanti sürelerinde büyük tasarımlar yaşanabilir.

509 evet, 13 çekimser ve 3 hayır oyu alarak teklif parlamentodan geçti.

avrupa birliği

Böylece onarım hakkı yasasına dair de ilk adım atıldı. Parlamento üyelerince alınan kararla beraber elektronik ürünlerin yaşam döngüsünün ele alınması, ürünün tasarımı, onarılabilmesi ve standardizasyonu gibi konulara ilişkin tüketici bilgilerini dikkate alması gerektiği hususunda ortak bir karar alındı.

Onarım hakkı taslağı eğer yasalaşırsa elektronik ürünler için daha da uzun süreli bir garanti süresiyle kullanıcıların kendilerine daha kolay bir şekilde tamir yapabileceği yapı gelebilir. Fakat bu taslağın ne zaman yasalaşacağı hususu ise henüz bilinmiyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu