Teknoloji

Güney Kore’den Google ve Apple’a kısıtlama

Güney Kore, teknoloji devleri Apple ve Google tarafından işletilen uygulama mağazalarına kısıtlama getirmeye hazırlanıyor.

apple google
 

Güney Kore, teknoloji şirketlerinin yazılım geliştiricilere çevrimiçi ödeme sistemlerini kullanmaya zorlamasını yasaklayacak yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

Google ve Apple tarafından işletilen uygulama mağazalarına kısıtlama getirilmesini içeren “Telekomünikasyon Ticaret Yasası” ülkenin iktidar partisi olan Demokratik Parti tarafından Ulusal Meclis’e sunuldu.

Yasanın kabul edilmesi halinde Güney Kore, Apple ve Google tarafından işletilen uygulama mağazalarına kısıtlama getiren “ilk ülke” olacak.

Apple ve Google’dan açıklama geldi

Teknoloji devleri Apple ve Google, yazılım geliştiricilerini yüzde 30 oranında komisyon ödemeye zorunda bırakan ödeme sistemi nedeniyle dünya genelinde eleştirilere maruz kaldı.

Güney Kore’deki yasa tasarısı ile ilgili Apple tarafından yapılan açıklamada, yeni yasa ile birlikte diğer kaynaklardan dijital ürün satın alan kullanıcıların dolandırıcılık riskiyle karşı karşıya kalacakları, gizlilik korumalarının düşeceği ve App Store üzerinden satın alımlarına olan güvenlerini zedeleyeceği belirtildi.

Google Kamu Politikası Kıdemli Direktörü Wilson White ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu hızlı süreç, mevzuatın Koreli tüketiciler ve uygulama geliştiricileri üzerindeki olumsuz etkisini yeterince incelemeye zaman tanımadı.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu