Teknoloji

Intel CEO’su: “Çip krizi birkaç yıl daha sürebilir”

Intel CEO’su Pat Gelsinger, çipte tedarik sorunlarının birkaç yıl daha sürebileceğini söyledi.

Son zamanlarda yaşanan çip krizine ilişkin dünyaca ünlü çip üreticisi Intel’in CEO’su Pat Gelsinger’den önemli açıklamalar geldi. Gelsinger, küresel ekonomide birçok sektörü olumsuz etkileyen çip krizinin birkaç yıl daha devam edebileceğini belirtti.

Şirketin çip üretimini artırmak ve otomobil sektörüne çip tedarikini sağlamak için bazı üretim tesislerini yeniden devreye aldıklarını söyleyen Gelsinger, sektörlerden gelen talebi karşılamak için birkaç yıl geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

ABD’nin küresel çip üretimindeki payının 25 yıl önce yüzde 37’lerde olduğunu aktaran Gelsinger, mevcut durumda bu payın yüzde 12’lere gerilediğini söyledi.

Gelsinger, “Tedarik zincirine kim bakarsa baksın bu konunun bir sorun olduğunu belirtiyor. Bu sektör oldukça kritik bir sektör ve bu üretimi ABD sınırları içinde daha fazla gerçekleştirmek, bu teknoloji üzerinde kontrolümüzü artırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

2020 boyunca otomobil sektörü başta olmak üzere çip tedarikinde yaşanan aksamalar dolayısıyla birçok şirket üretimine ara vermek zorunda kalmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu