Teknoloji

Metaverse’in en büyük problemlerinden biri çözüme kavuşuyor

Meta tarafından Metaverse evrenindeki taciz vakalarının önüne geçmek maksadıyla “Kişisel Sınır” özelliğini getirdiği kaydedildi.

 

Facebook’u bünyesinde bulunduran Meta, kendi Metaverse evreni olan Horizon Worlds’u Aralık ayında kullanıma açtı. İkameti Amerika ve Kanada’da olan 18 yaşın üzerinde olan kullanıcıların katılım sağlayabileceği sosyal VR alanı birçok açıdan ilgi çekse dahi, can sıkıcı olaylarla da anıldı.

Kullanıclıar Horizon Venues ve Horizon Worlds alanlarında kendilerine özel avatarlar alabiliyorlar. Yurt dışında yaşayan bir kadın geçtiğimiz aylarda Metaverse evreninde dolaşırken tacize uğradığını kaydetmişti. Buna benzer olayların artış göstermesinin ardından Meta tarafından tacizle mücadeleye ilişkin yeni kararların alındığı ifade edildi.

Metaverse’te “kişisel sınır” dönemi geliyor

Önceki adı Oculus olan Meta Quest’in Horizon Venues ve Horizon Worlds için geliştirmiş olduğu Kişisel Sınır özelliği tanıtıldı. Adından da anlaşılacağı üzere Kişisel Sınır, sosyal VR alanlarında avatarların istenmeyen temaslardan kaçınmalarını sağlayacak ve böylece kendilerini korumalarına imkan verecek.

4 Şubat tarihi itibarıyla kullanıma açılan bu özellikle Meta’nın Metaverse evreni içerisinde avatarların arasında bulunan mesafe yaklaşık 1,2 metre olacak. Varsayılan olarak her kullanıcıda aktifleşeceği aktarılan mesafe sınırı, size başkalarının tacizde bulunmasının önüne geçecek. Kişisel alanınıza bir başkası tarafından girilmeye çalışıldığı zaman sistem tarafından otomatik olarak hareketi kısıtlanacak.

facebook

Şu an için eski mesafeler geçerli olacak

Meta Quest tarafından Kişisel Sınır özelliği dahilinde belirlenmiş olan 1,2 metrelik mesafenin şimdilik değiştirilemeyeceği kaydedildi. Fakat ileride “mesafe sınırını ayarlama” da dahil olmak üzere kullanıcılara kişisel sınırlar üzerine daha çok kontrol hakkının tanınması hususu değerlendirilecek.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu