Teknoloji

NASA, Lucy’i uzaya fırlattı: Uzayın sırlarını ortaya çıkaracak

NASA, ismini 1974 senesinde Etiyopya’da bulunan erken insansı fosilleşmiş iskeletten alan Lucy uzay aracını uzaya fırlattı. 12 sene görev yapacak uzay aracının gezegenlerin kökeni ve Güneş sistemine ilişkin eşsiz bilgiler sağlaması planlanıyor.

 

uzay

NASA tarafından yapılmış olan açıklamada Lucy’nin ‘Trojan Asteroitleri’ni incelemek için gönderilmiş olan ilk uzay  görevi olacağı bilgisi paylaşıldı. Yapılan açıklamada, “Güneş’ten Jüpiter ile aynı mesafede, Jüpiter’in ‘önünde’ ve ‘arkasında’ Güneş’in yörüngesinde dönen dış Güneş sistemi astereoitlere trojan denmektedir. Gaz devi normalde çevresinde bulunan bütün asteroitleri dağıtacak güçte büyüktür fakat Jüpiter ve Güneş’in birleşik çekimsel etkilerinden dolayı, bu Trojan asteroitleri sabit yörüngelerde milyarlarca senedir kapana kısılmışlardır. Bu Trojanlar, erken Güneş Sistemimizin kalıntılarının öncesinde hiç keşfedilmeyen, benzersiz bir örneğini sağlar.” ifadelerine yer verildi. Bununla beraber güneş sisteminin tarihini keşfetmek için bu asteroitler hayati ipuçları taşıyor.

uzay

Lucy görevi ismini nereden alıyor?

12 sene sürecek olan görev ismini Tom Gray ve Donald Johanson’un 24 Kasım 1974 tarihinde Etiyopya’da bulduğu erken bir insansı fosilleşmiş iskeletten alıyor. İskeletin adını ise ünlü grup The Beatles’ın ‘Lucy in the Sky With Diamonds’ şarkısından alıyor. Yapılan paylaşımda, Lucy fosilinin insanlığa dair eşsiz bilgiler sağlaması gibi Lucy görevinin de Güneş sisteminin oluşumu ve gezegenlerin kökenine dair bilgileri ‘kökten değiştirmeyi vaat ettiği ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu