Teknoloji

NASA yeniden Ay’a gitmeye hazırlanıyor

NASA, Artemis programında ilk adımı atma heyecanını yaşıyor. Kurum tarafından en son Ay’a gidilecek tarih açıklandı.

 

uzay

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis uzay programıyla uzun bir zaman sonra tekrar Ay’a insanlı uçuş yapmayı amaçlıyor. Görev planı kapsamında kurum, ilk üç amacını belirledi. Artemis 1-2 ve 3 ismi verilen program yapılabilirse devamında planlanan hususlar heyecan verici.

Projenin amaçları arasında Ay’da koloni kurma ve yerleşme amacı bulunuyor. Geniş çapta olan bu program için ilk Artemis 1’in uçuş tarihi belli oldu.

Projede ilk program Artemis 1, keşif görevi dahilinde 2022 yılı şubat ayında fırlatılacak. NASA tarafından yapılacak olan bu uçuşa test uçuşu gözüyle bakılıyor. Mürettebatsız gerçekleştirilecek olan bu uçuşta gönderilmiş olan araç, Ay’ın etrafında 6 gün süresince tur atıp yörüngede kalacak. Bu sürede ise NASA’nın mühendisleri gerekli olan bilgileri toplayacak.

Şubat 2022’ye dek hazır olacak

Artemis-1 programı Orion ismindeki bir uzay aracıyla yapılacak. Dünyanın en güçlü roketi olan Space Launch System’a aracın yerleştirilmesi tamamlandı. Böylece, Şubat 2022’ye dek Orion, gerekli bir takım testlerin gerçekleştirilmesi ve fırlatmaya hazır hale gelecek.

NASA’dan Yer Sistemleri Keşif Müdürü Michael J. Bolger, “İnsanlık için bir dönüm noktası bu. Programda çalışan birçok insan için nasıl bir anlam taşıdığını kelimelerle söylemek zor.” dedi. Bolger açıklamasının devamında “Artemis I’i hazırlamak için ekibimiz muazzam bir özveri gösterdi. Hala bazı yapacağımız testler olsa dahi Orion’u Space Launch System’e entegre edebilmek gurur verici.” şeklinde konuştu.

uzay

Sonraki hedef Mars’a insanlı yolculuk

Artemis 1, diğer adımlar için öncü niteliğinde. İlk adım, Artemis 2 programıyla Ay’ın yörüngesine mürettebatlı bir uçuş önücesinde sistemleri ve roketleri test için öncü niteliğinde. İkinci programdan başarılı bir şekilde geçerse NASA, Ay yüzeyine Artemis 3 ile mürettebatlı bir iniş gerçekleştirecek.

NASA, seferlerini 2028 yılına dek tamamlamak isterken, Ay yörüngesinde bir uzay istasyonu kurma amacı taşıyor. Devam eden süreçte ilk insanlı Mars yolculuğu için de NASA kolları sıvayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu