Teknoloji

Rusya’dan Instagram yasağı: 48 saat süre verdi

Rusya’dan Instagram yasağı için erteleme kararı geldi. Buna göre Rusya’da bulunan kullanıcılar 48 saat süreyle bilgilerini aktarabilecek.

 

rusya

Rusya Ukrayna’yı işgalinin ardından bütün dünyada tepki toplama devam ediyor. Rusya bu anlamda otomotivden teknolojiye, eğlenceye ve yiyecek sektörüne dek birçok yaptırım ile karşı karşıya geldi. Facebook’un aldığı nefret söylemi kararıysa Rusya için bardağı taşıran son damlaydı. Rusya, Instagram yasağı almasının ardından şimdi ise Rus kullanıcılara platformdan geçiş sağlaması için ek süre verdi.

Rusya’dan Instagram yasağı için yeni tarih

Rusya’nın resmi iletişim ajansı olan Roskomnadzor tarafından yapılmış olan paylaşımda, Rusya’nın getirdiği Instagram yasağının detayları paylaşıldı. Buna göre Rusya sınırları içerisinde şu anda Instagram’a girmek mümkün. Fakat Meta’nın aldığı, Rusya ve Putin’e nefret suçuna izin verme kararının ardından, dün platforma erişim yasağı getirildi. Roskomnadzor tarafından Instagram yasağı için tarih verildi. Buna göre Rus Instagram kullanıcıları tarafından 14 Mart tarihi gece yarısı 12’ye kadar Instagram hesaplarının bilgilerini aktarmak mümkün olacak.

rusyaya yaptırım

Olayın geçmişi…

Rusya tarafından 24 Şubat 2022 sabahında saat 06.00 sularında Ukrayna topraklarını işgal başladı. Önce bir askeri operasyon olarak Rusya’dan nitelendirilen bu olay Rusya’nın ülkenin başkentine kadar ilerleme çabalarıyla askeri bir operasyonun çok daha ötesine geçti.
Dünyanın çeşitli finans ve diğer kurumları tarafından da Rusya’ya çok sayıda yaptırım uygulandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu