Teknoloji

TÜBİSAD, Türkiye’nin dijitalleşme puanını duyurdu

Bilişim Sanayicileri Derneği TÜBİSAD tarafından hazırlanan “Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Endeksi 2021 Raporu”na göre, Türkiye’nin dijitalleşme puanı geçtiğimiz yıla kıyaslandığında artış göstererek 3,03’ten 3,24’e çıktı. Yayımlanan raporda, Türkiye’nin dijitalleşme hızının geçtiğimiz seneye kıyaslandığında bir miktar artış gösterdiği kaydedilirken, olumlu yönde sıçrama için alınması gerekli olan önlemlere de yer verildi.

 

telefon

TÜBİSAD tarafından Türkiye ekonomisi ve toplumunun dijitalleşme durumu üzerine inceleme yapan ve her sene yayınlanan rapor tekrar paylaşıldı. İş dünyası mensuplarınca doldurulmuş olan anketlerle 139 ülkeden alınmış olan verilerin analiz edilmesi neticesinde oluşturulmuş olan kullanım, yeterlilik, ekosistem, dönüşüm ve rapor olmak üzere toplamda dört ana bileşenler 10 farklı boyutta ülkemizin dijitalleşme performansı ortaya koyuluyor.

“Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Endeksi 2021 Raporu”na göre, Türkiye’nin 2021 senesi dijital dönüşüm endeksi 5 üstünden 3,24 olarak ölçüldü ve son 2 senedeki artış eğilimi korundu.

dijital

“Pandeminin etkileri dijital dönüşümü hızlandırıyor”

Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Endeksi 2021 Raporu’nun Türkiye’nin dijitalleşme performansının ölçülmesi maksadından kilit bir öneminin bulunduğunu kaydeden TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kızıltan şunları söyledi:

“Elimizde olan veriler 2021 senesindeki dijital dönüşümün geçtiğimiz seneye göre bir miktar daha artış gösterdiğini ifade ediyor. Tüm dünyada pandeminin etkileriyle birlikte dijital dönüşümün hızlanması karşısında ülkemizde de dönüşüm hızının artış göstermesi bizleri sevindiriyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu