Teknoloji

Vergi daireleri dijital dönüşüme hazırlanıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda bu hafta görüşülecek olan Vergi Usul Kanunu’yla Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi ile yeni düzenlemeler yapılacak. Bu düzenlemelerden bir tanesi de dijital vergi dairesi olarak öne çıkıyor.

 

vergi

Vergi düzenlemesi dahilinde bütün mükelleflere hizmet verecek ve elektronik ortamda işlemlerin yapılmasına olanak sağlayacak Türkiye Dijital Vergi Dairesi kurulacak.

Meclis’te görüşülecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda bu hafta görüşülecek olan Vergi Usul Kanunu’yla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’yle düzenlemeler yaşama geçirilecek.

Vergi daireleri elektronik hizmetleri sağlayacak

Böylece ekonomik reformlar içerisinde bulunan Türkiye Dijital vergi Dairesi’nin yaşama geçirilmesi başta olmak üzere vergi dairelerince verilen hizmetlerin elektronik olarak da sağlanabilmesi ve işlem süreçlerinin etkinleştirilmesi hedefleniyor.

hazine

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yetki verilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, vergi dairelerinin diğer vergi dairelerinin şubesi olarak belirlenmesi şekliyle mükelleflere etkin ve hızlı hizmet verilebilmesinin yönteminin oluşturulması, fiziki bir yerden bağımsız şekilde elektronik olarak vergi dairesinin oluşturulması, vergi dairesinde gerçekleştirilen işlemlerin elektronik bir şekilde yapılabilmesinin temini hususunda düzenlemeler yapmak konusunda yetki verilecek.

Şu anda Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı 465 vergi dairesi, 575 bağlı mal müdürlüğü ile 2 vergi dairesi yetkisine haiz vergi dairesi başkanlığı olacak şeklide toplamda 1042 vergi dairesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu