Teknoloji

Facebook, WhatsApp ve Instagram kesintisi Zuckerberg’e pahalıya mal oldu

Dün akşam saatlerinde meydana gelen ve saatlerce süren Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi uygulamalardaki kesintiler Mark Zuckerberg’e pahalıya patladı. Zuckerberg’in kişisel serveti yalnızca birkaç saat içinde 7 milyar dolar düzeyinde eridi.

 

facebook

İçlerinde WhatsApp, Instagram ve Facebook’un da yer aldığı kimi sosyal medya platformlarına dün akşam TSİ 18.42 itibarıyla saatlerce erişim sağlanamadı.

Facebook kanadından Instagram ve WhatsApp servislerinde yaşanan erişim engelinin hatalı bir konfigürasyon neticesinde meydana geldiğini e kullanıcıların verilerinin çalındığına ilişkin bir delilin bulunmadığı ifade edildi.

Şirketin hissesi pazartesi günü saatlik olarak bakıldığında yüzde 6’ya kadar düştüğü görüldü. Zuckerberg’in kişisel serveti ise birkaç saat içerisinde 7 milyar dolar düzeyinde eridi.

Hissede meydana gelen düşüş, eski bir Facebook çalışanının şirket aleyhindeki açıklamaları ve teknoloji hisselerine gelen genel satışla erişim sorunları yaşanmadan önce meydana gelmişti.

zuckerberg

“Karlılık güvenlikten ön planda tutuluyor”

Frances Haugen (Eski Facebook çalışanı) katılmış olduğu bir TV programında firmanın kullanıcıların güvenliğinden ziyade karlılığı ön plana aldığını ifade etmişti.

Erişim sıkıntısı öncesinde diğer teknoloji hisseleri de düşüşteydi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük üç teknoloji firmalarının hisseleri, Pazartesi yüzde 2,2 düzeyine düşen ve Haziran ayından bu zamana dek en düşük seviyesine gerileyen Nasdaq 100 endeksinden daha da sert kayıplar yaşadı. Alphabet Inc. ve Microsoft Corp. yüzde 2,1, Apple Inc. yüzde 2,5, Amazon.com Inc. yüzde 3 geriledi.

Facebook: Ayar değişliği hatası yaşadık

Pazartesi günü yaklaşık 6 saat boyunca süren ve 3.5 milyar kullanıcının Facebook Messenger, Instagram ve WhatsApp gibi mesaj ve sosyal medya servislerine erişimine engel olan kesintinin bir “ayar değişikliği hatasından” meydana geldiğini ifade etti.

Facebook kanadından yapılan açıklamada yaşanan değişikliğin planlı bir çalışmanın parçası olup olmadığı veya kimin gerçekleştirdiği bilgisi paylaşılmadı.

facebook

“Verilerin çalındığına dair herhangi bir delil yok”

Instagram, WhatsApp ve Facebook servislerinde 6 saate yakın devam eden erişim engelinin hatalı bir konfigürasyondan dolayı meydana geldiğini ve kullanıcıların verilerinin çalındığına dair bir delilin bulunmadığı belirtildi.

Santosh Janardhan (Facebook’un altyapı direktörü) firmanın sitesi üzerinden yapmış olduğu açıklamada hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığının saptandığını kaydetti.

Meydana gelen problemin aynı zamanda şirketin operasyonlarında kullanmış olduğu sistemleri kullanılamaz duruma getirmesinin durumu zorlaştırdığını söyleyen Janardhan, “Bugün platformumuzda meydana gelen kesintiden dolayı bütün dünyada bize güvenen şirketlerden ve kişilerden özür dileriz.” denildi.

Firma tarafından bu süreçte kullanıcıların bilgilerinin çalındığına ilişkin bir delilin olmadığı ifade edilerek buna dair haberler ise yalanlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu